top of page

Kuşadası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Kuşadası Aydın iline bağlı bir ilçedir.Yüzölçümü 264 km², nüfusu 120.000 civarındadır.
Türkiyenin en büyük 3. limanına sahip ve en çok turist çeken şehirlerinden biridir. Birbirinden güzel plajları ile öne çıkar.Yunan ve Hıristiyan tarihinin büyük ölçüsünü barındırır. Tarihi yönü geniş bir şehirdir.Halkın çoğunluğu yerli değil sonradan burda yaşamaya başlayan insanlardan oluşur. Havalimanı ve tren garı yoktur. Kuşadası’na hava yolu ile ulaşmak isteyen turistler en yakın İzmir havalimanına gelip oradan 82 km uzaklıkta izmire ulaşıp servislerle kuşadasına geçebilirler. Bunun dışında çeşitli otobüs firmalarıyla da buraya kolayca ulaşım sağlanabilir.

Yılın her döneminde otobüsle ulaşım sağlanabilindiği gibi yazın yoğunluktan dolayı seferler iki katına çıkar ve ulaşım kolaylaşır. Kuşadası Aydın 71 km, Kuşadası İzmir 101 km mesafede. Kuşadası, İstanbul’a 570 km ve Ankara’ya ise 647 km uzaklıkta. Şehir içi ulaşım minibüs ve taksilerle sağlanır.Yazın sadece bazı saatlerde kullanılabilen birde vapuru vardır. Yazın şehrin nüfusu oldukça fazladır. Yabancı turistlerin çok fazla olduğu bir bölgedir. Kuşadası’nın Yunanistan ve Efes’e yakınlığı yabancı turistleri çeken en büyük etkenlerden biridir. Meryem Ana ve St.Jean kiliselerinin burda bulunuyor olması yabancıların büyük ilgisini çeker.

Kuşadası’nda ekonomi diğer tatil beldelerine göre daha uygundur. Etkinlikler ve aktiviteler yönünden çok dolu bir şehirdir. O yüzden internet sitesinden düzenlenen etkinlikleri kontrol etmek önemlidir. Özel günlerde belediyenin düzenlediği konserler, yürüyüşler ve etkinliklere katılmak ücretsizdir. Bu etkinliklerin çoğu sahilde düzenlenir.Ayrıca pek çok kafe, restoran, bar, otel, park, mağaza sahilde bulunur. Boylu boyunca sahil yolu geç yürüyüş hemde saydığımız diğer her şey için oldukça uygundur. Her bütçeye hitap edecek oteller, apartlar ve pansiyonlar bulmak mümkündür. Ama özellikle erken rezervasyon sayesinde fiyatlar uygunlaşır.

bottom of page